Yhteystiedot

…operaattori: OpusCapita Group Oy (003710948874) verkkolaskuosoite: 003702011125 ovt-tunnus: 003702011125 Paperilaskut (ellei verkkolaskutus ole mahdollinen): Ensi- ja turvakotien liitto (OpusCapitan skannauspalvelu) PL 20531 00063 LASKUNETEro lapsiperheessä – tiimi Jussi Pulli Kehittämispäällikkö, ero lapsiperheessä, miestyö, Sofia asiakastietojärjestelmä, tietosuojavastaava 040 5041673 jussi.pulli@etkl.fi Linda Niininen Suunnittelija 0504133668 linda.niininen@etkl.fi Maarita Kettunen Asiantuntija 0400 153 227…

Koulutuskokonaisuudet ammattilaisille

…2018: 1200€ 2019: 500€ b) jäsenyhdistyksien muussa kuin STEA-rahoitteisessa toiminnassa työskenteleville: 2017: 400€ 2018: 1300€ 2019: 600€ c) muiden tahojen työntekijöille: 2017: 600€ 2018: 1700€ 2019: 800€ Koulutuskokonaisuuden tarkempi kuvaus (pdf, päivitetty 7.8.2017) Lisätietoja: Tanja Henttonen, asiantuntija, vaativa vauvatyö p. 0400 225 583, tanja.henttonen@etkl.fi Veli-Matti Toikka, suunnittelija, väkivaltatyö p. 050…

Eroauttaminen

…antaa yksilöllistä palveluohjausta ja tietoa eropalveluista. Apua eroon -chat toimii www.apuaeroon.fi -sivustolla.   Lisätietoja: Päivi Hietanen paivi.hietanen@etkl.fi tai 050 4385290Vertaiskahvilat ovat vapaamuotoisia tapaamispaikkoja eronneille vanhemmille, jotka haluavat tutustua muihin eronneisiin aikuisiin. Kahvilassa voi jakaa arjen iloja ja suruja toisten kanssa. Kahvilassa jutustellaan kahvikupin kera yleensä eroamiseen sekä lapsiin ja vanhemmuuteen…

Lausunto Sote-uudistuksesta ja siihen liittyvistä hallituksen esityksistä

…Ensi- ja turvakotien liitto, ETKL, pitää sosiaali- ja terveydenhuollon uudistusta välttämättömänä yhdenvertaisen palvelujen saatavuuden varmistamiseksi ja perusoikeuksien toteutumiseksi. Olemassa olevien ongelmien ratkaiseminen edellyttää järjestämisvastuun siirtämistä nykyistä vahvemmille toimijoille, mihin järjestämisvastuun siirtäminen maakunnille voi vastata. ETKL ilmaisee huolensa siitä, että osan maakuntien osaamis- ja taloudellinen kantokyky voi olla tehtyjen arvioiden…

Vauvafoorumi – vaikuttava vauva-aika

…voi varasijoille. — Kenelle? Terveyden- ja sairaanhoitajat, kätilöt, lääkärit, sosiaalityöntekijät, perhetyöntekijät, sosiaaliohjaajat, järjestöissä työskentelevät ja muut vauvaperheitä työssään kohtaavat ammattilaiset sekä opiskelijat Löydä uusia näkökulmia, kuule tuoreista tutkimustuloksista ja saa arkeesi käytännön työkaluja! — HUOM! Vauvafoorumi on TÄYNNÄ. Varasijoille voi ilmoittautua taru-tuulia.marsalo@etkl.fi. — Tulosta esite 120 € / 2 pvää,…

Pidä kiinni® -hoitojärjestelmä

…kokeneet saavansa tukea toisiltaan ja äidit ovat olleet tyytyväisiä ryhmän hyväksyvään ja kannustavaan ilmapiiriin. Kevään 2017 ryhmään voi ilmoittautua 25.1 alkaen. Ilmoittaudu tällä lomakkeella.JTNDZGl2JTIwZGF0YS1jb25maWdpZCUzRCUyMjAlMkYzNzIwMTk4NiUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyd2lkdGglM0E1MjVweCUzQiUyMGhlaWdodCUzQTMwMnB4JTNCJTIyJTIwY2xhc3MlM0QlMjJpc3N1dWVtYmVkJTIyJTNFJTNDJTJGZGl2JTNFJTNDc2NyaXB0JTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMkZqYXZhc2NyaXB0JTIyJTIwc3JjJTNEJTIyJTJGJTJGZS5pc3N1dS5jb20lMkZlbWJlZC5qcyUyMiUyMGFzeW5jJTNEJTIydHJ1ZSUyMiUzRSUzQyUyRnNjcmlwdCUzRQ== Ota yhteyttä Maarit Andersson Kehittämispäällikkö 09 4542 4440, 040 735 8221 maarit.andersson@etkl.fi Miia Pikulinsky Suunnittelija 050 594 6975 miia.pikulinsky@etkl.fi Niina Kokko Suunnittelija 050 345 0223 niina.kokko@etkl.fi…

Turvakodit ja väkivallan ehkäisy

…Vaasa ja Rovaniemi. Lisäksi miestyöhön erikoistuneita työntekijöitä on Espoossa, Jyväskylässä, Raahessa ja Tampereella.Turvallisen vanhuuden puolesta Suvanto ry on erikoistunut ikääntyneisin kohdistuvan kaltoinkohtelun, hyväksikäytön ja väkivallan ehkäisyyn. Valtakunnallinen, maksuton, auttava puhelin päivystää kahtena päivänä viikossa. Ota yhteyttä Johanna Matikka Asiantuntija 050 373 8506 johanna.matikka@etkl.fi Tiina Muukkonen Kehittämispäällikkö 044 526 5256 tiina.muukkonen@etkl.fi…

Väkivallasta selviäminen

…on kattavaa ja auttaa pääsemään eroon väkivallasta. Lue selvitys Ota yhteyttä Perhe- ja lähisuhdeväkivallan ehkäisy -tiimi sekä muut liiton asiantuntijat. Johanna Matikka Asiantuntija 050 373 8506 johanna.matikka@etkl.fi Tiina Muukkonen Kehittämispäällikkö 044 526 5256 tiina.muukkonen@etkl.fi Tuulia Kovanen Suunnittelija, Nettiturvakoti 050 432 8470 tuulia.kovanen@etkl.fi Veli-Matti Toikka Suunnittelija, Jussi-työ 050 3827778 veli-matti.toikka@etkl.fi…

Miesten tukeminen isyydessä

…sivuilta.) Lyömätön Linja Espoossa tekee väkivallan katkaisu- ja ehkäisytyötä väkivaltaa perheessään käyttäneiden kanssa. Ota yhteyttä Jussi Pulli Kehittämispäällikkö, ero lapsiperheessä, miestyö, Sofia asiakastietojärjestelmä, tietosuojavastaava 040 5041673 jussi.pulli@etkl.fi Pirjo Kotkamo Suunnittelija 09 45424454, 050 4090418 pirjo.kotkamo@etkl.fi Santtu Salonen Suunnittelija 050 911 2516 santtu.salonen@etkl.fi Sari Hellstén Suunnittelija 0400 285 340 sari.hellsten@etkl.fi…

Hankkeet

…punainen risti, doulat ja muut kentän toimijat. Projekti toimii pääasiassa pääkaupunkiseudulla, mutta huomioi koko maan. Hanke toteutuu vuosina 2012-2017 ja sitä rahoittaa Raha-automaattiyhdistys. Turvapaikkaa hakevat lapset näkyviksi Turvassa suomessa -kampanja kertoo tarinoita todellisista supersankareista, turvapaikkaa hakevista lapsista. Katso kampanjasivut: www.turvassasuomessa.fi. Ota yhteyttä Anna Mikkonen Projektipäällikkö 050 410 7640 anna.mikkonen@etkl.fi Farzaneh…