Lapsi saa apua väkivaltaan

…Chat avattiin elokuussa ja jo vuoden loppuun mennessä siellä käytiin 364 keskustelua. Yleisimpiä aiheita olivat vanhemman lapseen kohdistama henkinen väkivalta, vaikeudet puhua vanhemman kanssa ja väkivalta sisarusten välillä. Pääset chattiin tästä. Älä epäröi hakea apua, jos lähisuhdeväkivalta uhkaa lapsen turvallisuutta ja hyvinvointia. Lue lisää ja löydä lähimmät palvelut osoitteesta: www.nettiturvakoti.fi

Väkivaltatyön foorumi 2021

…peruutetut ilmoittautumiset laskutetaan täysimääräisenä. Lisätietoa foorumista Jaana Autto asiantuntija perhe- ja lähisuhdeväkivaltatyö 050 303 5132, jaana.autto@etkl.fi Riina Karjalainen asiantuntija perhe- ja lähisuhdeväkivaltatyö 044 097 0790, riina.karjalainen@etkl.fi Webinaariin liittyvät tekniset asiat, Riitta Savolainen, sihteeri 040 700 6533 riitta.savolainen@etkl.fi Webinaariin liittyvä laskutus Sari Niemi, taloussihteeri sari.niemi@etkl.fi 09 4542 4418, 0400 261 727…

Turvakamu-sovellukselle vuoden 2020 Kellokas palkinto

…käsittelemään kokemuksia ja pohtimaan tapahtunutta. Ammattilainen saa Turvakamusta välineen auttaa lasta tapaamisten välillä. Turvakamu otetaan käyttöön yhdessä työntekijän kanssa. Ammattilainen, jolla on herännyt huoli lapsen turvallisuudesta, lataa sovelluksen yhdessä lapsen kanssa tämän puhelimeen. Asentamiseen tarvitaan yleensä vanhempien lupa. Lisätietoa nettiturvakoti.fi/turvakamu, kehittämispäällikkö Tiina Muukkonen puh. 0445265256 tiina.muukkonen@etkl.fi ja viestintäpäällikkö Mikko Savolainen…

Tue toimintaamme

…toimisto@ensijaturvakotienliitto.fi Y-tunnus: 0201112-5 www.tuetoimintaamme.fi Lahjoita MobilePaylla numeroon 50283. Kiitos toimintamme tukijoille: Uutinen 30.11.2021 Kultajousi tukee Ensi- ja turvakotien liiton toimintaa Suomen suurin koruihin ja kelloihin keskittyvä koko Suomen kattava vähittäiskauppaketju Kultajousi tukee Ensi- ja turvakotien liiton toimintaa. … Uutinen 15.11.2021 Joulurauha kuuluu kaikille – Finlaysonin kampanjalla tuetaan toimintaamme Finlaysonilla käynnistyy…

Työmme lukuina

…ollut 15 %:lla asiakkaista, samoin 15 %:lla väkivalta oli kestänyt 3-4 vuotta. Asiointikieli oli 89 %:lla avopalveluista apua hakevilla suomi. Autettujen määrä lisääntyi vuoden edetessä siten, että loppuvuonna joulukuussa asiakkaita oli eniten. Verkkoauttamisessa asiakasmäärät ovat kasvaneet vuodesta 2016. Chatin aukioloaikoja lisättiin kahdella tunnilla viikossa. www.nettiturvakoti.fi -sivustolla oli vuoden aikana 44…

Materiaalit

…human, leave this field blank. Tilauslomake Esitteet lähetetään aina postikuluitta, mutta julkaisuja tilattaessa hintaan lisätään postikulut. Lisää laskutustiedot tilauksen yhteyteen laskutettavista julkaisuihin. Tilauksesi Toimipaikka Nimi Osoite Postinumero ja postitoimipaikka Sähköposti Puhelinumero * Lähetä tilaus Ota yhteyttä Riitta Savolainen Sihteeri 040 700 6533 riitta.savolainen@etkl.fi Tuula Turppo Toimistosihteeri 050 599 8968 tuula.turppo@etkl.fi

Yhteystiedot

…3447 aki.siltaniemi@etkl.fi Kaarina Kilpeläinen talousjohtaja 050 512 0111 kaarina.kilpelainen@etkl.fi Mikko Savelainen Viestintäpäällikkö 09 4542 4421, 040 587 7278 mikko.savelainen@etkl.fi Riitta Särkelä Pääsihteeri 050 63663 riitta.sarkela@etkl.fi Sari Laaksonen Kehitysjohtaja 040 7469984 sari.laaksonen@etkl.fi Kansalaisjärjestötoiminta Aki Siltaniemi Järjestöpäällikkö 050 367 3447 aki.siltaniemi@etkl.fi Emmi Hela Asiantuntija 040 7248 274 emmi.hela@etkl.fi Perhe- ja lähisuhdeväkivaltatyön tiimi…