Hyppää sisältöön

Yleistuessa ei huomioida riittävästi lasten ja lapsiperheiden asemaa

Yleistuki tarkoittaisi osalle tuensaajista käytännössä kiristyksiä tuen saamisehtoihin suhteessa nykyiseen peruspäivärahaan, jolloin yksinkertaistaminen tarkoittaa sosiaaliturvan tason heikentämistä.

Lakiesitys liittyy hallitusohjelman tavoitteeseen toteuttaa perusturvan uudistus, joka parantaa työnteon kannattavuutta, sujuvoittaa sosiaaliturvaa ja yksinkertaistaa etuuksia sosiaaliturvakomitean välimietinnön tekemät suositukset ja selvitykset huomioiden. Tavoitteet ovat sinällään lähtökohtaisesti kannatettavia. Sosiaaliturvakomitean mukaan perusturvaetuuden myöntämisen ehdot ja perusteet olisivat erilaiset riippuen elämäntilanteesta. Tästä näkökulmasta tarkasteltuna lapsiperheiden ja lasten asema ei tule riittävästi huomioiduksi lakiesityksessä

Ottaen huomioon lakiesityksen laajuuden ja sen yhdessä muiden kokonaisuuteen liittyvien lakiesitysten muodostaman kokonaisuuden, on valmistelu- ja voimaantuloaikataulu tiukka, ja sille olisi tullut varata enemmän valmisteluaikaa ja tehdä perusteellinen kokonais-, yhteis- ja lapsivaikutusten arviointi huomioiden jo aiemmin lapsiin ja lapsiperheisiin kohdistuneet sosiaaliturvan tason heikennykset. Nyt esitys on liitetty jo valtion vuoden 2026 talousarvioesityksen yhteyteen.

Yleistukeen liittyvässä tarveharkinnassa ei huomioitaisi lapsiperheitä ja lapsia, kuten työmarkkinatuessa nykyisin. Lapsiperheitä koskettavien erityissääntöjen tarkoitus on ollut suojella lapsia ja huomioida lapset erityisen haavoittuvana ryhmänä. Lähtökohtaisesti lapsiperheissä, joissa on työttömyyttä ja köyhyyttä, lapset ovat muita suuremmassa syrjäytymisriskissä ja haavoittuvammassa asemassa.

Koko lausunto ja lausuntopyyntö lausuntopalvelu.fi:

Lausuntopyyntö luonnoksesta hallituksen esitykseksi yleistukea koskevaksi lainsäädännöksi 19.6.2025

Aki Siltaniemi