Sinua lähellä, Pidä kiinni® -matalan kynnyksen työntekijät

Oletko raskaana tai pienen lapsen äiti tai isä? Pohditko omaa tai läheisesi päihteiden käytön vaikutusta sikiövauvaan tai syntyneeseen lapseen?

Kuuluvatko päihteet elämääsi nyt tai aikaisemmin? Tule rohkeasti juttelemaan kanssamme raskausajasta, lapsiperhearjesta, vanhemmuuteen liittyvistä kysymyksistä sekä päihteiden käytöstä.

Ota meihin yhteyttä, jutellaan puhelimessa tai sovitaan tapaaminen.

Tiesitkö, että:
• voit olla yhteydessä meihin nimettömästi
• palvelumme ovat maksuttomia
• kuuntelemme ja neuvomme
• me tiedämme, että muutos ei tapahdu hetkessä, mutta jostain kannattaa aloittaa
• olet tervetullut sellaisena, kun olet

 

Tavoitat meidät myös chatistä maanantaina ja keskiviikkona kello 17-19 sekä perjantaina klo 10-12 .

Matalan kynnyksen työntekijöiden yhteystiedot löydät alta, ota rohkeasti yhteyttä!

Chat maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 17-19 ja perjantaisin 10-12

”Hei, olis yks juttu…”

Keskustele nimettömästi ammattilaisten kanssa: voit kysyä  esimerkiksi päihteiden käytön vaikutuksesta raskauteen tai vauvaan, omasta tilanteestasi tai avun saamisesta.

Eija Takala
p. 044 726 0795, eija.takala@helsinginensikoti.fi
Helsingin ensikotiyhdistys ry

Miia Ehrman
p. 044 726 0765,  miia.ehrman@helsinginensikoti.fi
Helsingin ensikotiyhdistys ry

Kirsikka Keihäri
p. 040 508 8456, kirsikka.keihari@helsinginensikoti.fi
Helsingin ensikotiyhdistys ry

Heerman Maria
p. 044 758 8348maria.heerman@helsinginensikoti.fi
Helsingin ensikotiyhdistys ry

Janette Silvan-Soini
p. 050 406 0844, janette.silvan-soini@tuentu.fi
Turun ensi- ja turvakoti ry, avopalveluyksikkö

Sari Lehto
p. 050 379 9700, sari.lehto@tuentu.fi
Turun ensi- ja turvakoti ry, avopalveluyksikkö

Mari Karjalainen
p. 0504129 094, mari.karjalainen@ksetu.fi
Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry

Anne Bäck
p. 044 369 7215, anne.back@kuopionensikoti.fi
Kuopion ensikotiyhdistys ry, avopalveluyksikkö

Paula Laakkonen
p. 044 369 7208, paula.laakkonen@kuopionensikoti.fi
Kuopion ensikotiyhdistys ry, avopalveluyksikkö

Teija Talasmo
p. 044 746 6039, teija.talasmo@kokkolanensijaturvakoti.fi
Kokkolan ensi- ja turvakoti ry

Mia Nahkuri
p. 040 630 7688, mia.nahkuri@lapinensijaturvakoti.fi
Lapin ensi- ja turvakoti ry