Turvakodit ja väkivallan ehkäisy

…tarvittaessa asiakkaan mukana viranomaisneuvotteluissa. Vertaistukiryhmään osallistumalla voi työskennellä samankaltaisia kokemuksia omaavien kanssa. Turvallisuuden lisäämiseksi ja väkivaltakierteen katkaisemiseksi väkivallan tekijälle tarjotaan apua Jussi-työn kautta. Tarvittaessa voidaan järjestää myös pari- ja perhetapaamisia, jos ne arvioidaan turvallisiksi. Turvakotien palvelut ovat maksuttomia.Väkivaltatyön avopalvelut tarjoavat tarvittaessa pitkäaikaistakin tukea perheväkivallan aiheuttaman tilanteen ratkaisemiseen ja kriisistä selviytymiseen….

Yhteystiedot

…satu.keisala@ensijaturvakotienliitto.fi Kansalaisjärjestötoiminta Emmi Hela Kansalaistoiminnan suunnittelija 040 7248 274 emmi.hela@ensijaturvakotienliitto.fi Katariina Suomu Järjestöpäällikkö 050 567 6445 katariina.suomu@ensijaturvakotienliitto.fi Lapsiperhe turvapaikanhakijana -projekti Anna Mikkonen Projektipäällikkö 050 410 7640 anna.mikkonen@ensijaturvakotienliitto.fi Farzaneh Hatami Landi Projektityöntekijä 050 465 8118 farzaneh.hatamilandi@ensijaturvakotienliitto.fi Tiuku Pennola Projektityöntekijä 050 4066 235 tiuku.pennola@ensijaturvakotienliitto.fi Miestyön kehittäminen Jussi Pulli Kehittämispäällikkö 040 5041673 jussi.pulli@ensijaturvakotienliitto.fi…

Materiaalit

…> Tunnista vauvan hätä! Lue tästä > Tilaa > Jussi työ® auttaa Lue tästä > Tilaa > Jihada carruurnimo badbaado leh (somali) Lue tästä > Tilaa > На пути к безопасному детству (venäjä) Lue tästä > Tilaa > Tapaamispaikka – Turvallinen kohtaaminen lapselle Lue tästä > Tilaa > Tervetuloa isäksi!…

Miesten tukeminen isyydessä

…Keskeistä työssä on vauvan ja vanhemman suhteen tukeminen sekä sujuvan arkielämän ja vauvan hoidon yhdessä opettelu. Jussi-työ on tarkoitettu miehille, jotka haluavat ehkäistä tai lopettaa väkivallan käytön lähisuhteissaan ja tarvitsevat apua kriisinsä selvittämisessä. Lyömätön Linja Espoossa tekee väkivallan katkaisu- ja ehkäisytyötä väkivaltaa perheessään käyttäneiden kanssa. Ota yhteyttä Jussi Pulli Kehittämispäällikkö…

Väkivallasta selviäminen

…ennakointi ja väkivallan käytön lopettaminen. Asiakasta autetaan myös katsomaan asiaa lapsen näkökulmasta ja pohtimaan väkivallan vaikutuksia omaan vanhemmuuteen. Tukea väkivaltaa kokeneille Turvakodeista apua kriisitilanteeseen Avopalveluissa tarjotaan pitkäaikaistakin apua väkivallasta selviytymiseen kaikille osapuolille Nettiturvakodissa tietoa ja tukea verkossa sekä nimettömästi apua chat-keskusteluissa Jussi -työ auttaa väkivallan tekijöitä Turvakodit ja avopalvelut auttavat…

Eroauttaminen

…tukea lapsen ja tapaajavanhemman suhdetta. Tapaamiset järjestetään yhdessä lapsen, perheen ja yhteistyöverkoston kanssa sopien ja tilannetta tarkastellaan erityisesti lapsen näkökulmasta.Sivulle lisätään tietoa parhaillaan. Ota yhteyttä Jussi Pulli Kehittämispäällikkö 040 5041673 jussi.pulli@ensijaturvakotienliitto.fi Linda Niininen Suunnittelija 0504133668 linda.niininen@ensijaturvakotienliitto.fi Päivi Hietanen Suunnittelija 050 4385290 paivi.hietanen@ensijaturvakotienliitto.fi Salla Frisk Suunnittelija 050 351 9593 salla.frisk@ensijaturvakotienliitto.fi…

Medialle

Ota yhteyttä! Ensi- ja turvakotien liiton viestintä auttaa median edustajia tiedon ja asiantuntijoiden etsimisessä. Ota yhteyttä: Essi Lehtinen Toimitussihteeri 040 546 7747 essi.lehtinen@ensijaturvakotienliitto.fi Kaisa Komsi Toimistosihteeri 050 591 6005 kaisa.komsi@ensijaturvakotienliitto.fi Laura Kouri Tiedottaja 040 709 9498 laura.kouri@ensijaturvakotienliitto.fi Mikko Savelainen Viestintäpäällikkö 09 4542 4421, 040 587 7278 mikko.savelainen@ensijaturvakotienliitto.fi…

Ero lapsiperheessä

…ja eroaville vanhemmille. Neuvokahvila on matalan kynnyksen paikka tavata toisia eronneita vanhempia. Vanhemman opas – tietoa ja tukea lapsiperheen eroon Apuaeroon.fi -portaali Palveluita alueittain eroaville perheille. >> löydä palvelut Ota yhteyttä Jussi Pulli Kehittämispäällikkö 040 5041673 jussi.pulli@ensijaturvakotienliitto.fi Linda Niininen Suunnittelija 0504133668 linda.niininen@ensijaturvakotienliitto.fi Päivi Hietanen Suunnittelija 050 4385290 paivi.hietanen@ensijaturvakotienliitto.fi Salla Frisk…

Vanhempien ero on lapselle vaikeaa ilman riitojakin

…ja kunnat tarjoavat erilaisia palveluita eroaville vanhemmille. Palvelujen koordinaatiossa on kuitenkin paljon tehtävää. – Palveluita on saatavilla, mutta niiden löytäminen erokriisin aikana on usein liian vaikeaa. Eroavilla vanhemmilla ei ole riittävästi tietoa, mistä apua löytyy, eikä asiakasohjaus toimijoiden välillä toimi parhaalla mahdollisella tavalla, kertoo kehittämispäällikkö Jussi Pulli Ensi- ja turvakotien…

The Federation of Mother and Child Homes and Shelters

…+358 9 4542 4410, +358 50 63663 riitta.sarkela@ensijaturvakotienliitto.fi Development director Sari Laaksonen Tel. +358 9 4542 4443, +358 40 7469984 sari.laaksonen@ensijaturvakotienliitto.fi Learn about our activities: The Federation of Mother and Child Homes and Shelters Towards a safe childhood Jussi-work – help for violent people You, your child and alcohol…